3 kluczowe parametry mające zasadniczy wpływ na tempo duszenia!
7 września 20201. Usunięcie impregnatu
Wiele nowoczesnych tapicerek, dywanów i wykładzin jest fabrycznie impregnowanych. Impregnat ma chronić włókna przez trudnym do usunięcia zabrudzeniem oraz przed zniszczeniem mechanicznym. Niestety w trakcie eksploatacji impregnat się wyciera. Może być również wypłukany ekstrakcyjnie, jeżeli zostanie zastosowany środek czyszczący o pH większym niż 10,0 Dlatego większość producentów daje gwarancję na impregnat max. na 2 lata lub do pierwszego prania.
Regularne odkurzanie, czyszczenie pielęgnacyjne i prawidłowo wykonane czyszczenie dogłębne wydłuża okres skutecznego działania impregnatu. Jednak po pewnym czasie uzasadnione jest odtworzenie warstwy ochronnej, czyli ponowne impregnowanie.
2. Zastosowanie niewłaściwej techniki czyszczenia
To częsta przyczyna szybkiego ponownego zabrudzenia. Wielokrotnie zdarza się, że nasi klienci próbują na własną rękę usunąć plamę, a nawet wyczyści cały dywan „domowymi sposobami” Zazwyczaj sprowadza się to do użycia dostępnego w domu detergentu i ręcznej szczotki. Pomija się natomiast etap ekstrakcji tj. odessania wody. Taka metoda czyszczenia powoduje, że brud nie zostaje usunięty, a jedynie wtarty głębiej. Ponadto brak ekstrakcji powoduje, że detergent pozostaje w materiale i będzie przyciągał oraz wiązał dalsze zabrudzenia.
3. Niedokładne wypłukanie roztworu
Niestety parametry techniczne wielu nieprofesjonalnych odkurzaczy ekstrakcyjnych nie gwarantują właściwego wykonania usługi. Jeżeli odkurzacz nie jest w stanie odessać wystarczającą ilość wody, w materiale pozostanie nadmierna ilość detergentu, a ten będzie przyciągał i wiązał dalsze zabrudzenia.
4. Stosowanie niskiej jakości środków czyszczących
Środki czyszczące mają za zadanie rozpuścić brud i oddzielić go od włókna. Jednakże część dostępnych na rynku środków czyszczących jest niskiej jakości. Jeżeli np. z pewnych względów szampon krystalizujący, płyn do bonetowania lub płyn do kapsulacji nie skrystalizują się prawidłowo (w stosunkowo krótkim czasie), to nie dość, że na tapicerce lub wykładzinie pozostanie rozpuszczony wcześniej brud, to w dodatku nieskrystalizowany roztwór jeszcze przez długi czas będzie „pracował” i przyciągał brud.
5. Stosowanie detergentów nieprzeznaczonych do czyszczenia
To kolejny błąd spotykamy w czyszczeniu „domowym sposobem”. Wielu naszych klientów nadal używa środków nie przeznaczonych do czyszczenia ale tego, co akurat jest w domu dostępne: mydła, proszku do prania ubrań, płynów do mycia naczyń, czy nawet detergenty do mycia toalet, czy plandek samochodowych.
Takie podejście to tematu ma wiele wad. Wymienione detergenty zazwyczaj posiadają inne cechy fizyczne niż środki do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek. Zazwyczaj charakteryzują się wyższą lepkością. W efekcie czego mogą sklejać włókna, oraz jeszcze bardziej przyciągać brud. Ponadto mogą na trwale zniszczyć materiał, powodując utratę barwnika.
6. Lenistwo „profesjonalistów”
Niestety jest wpisane w naturę ludzką. Niedokładnie wykonanie usługi (np.: niedokładna ekstrakcja), pominięcie niektórych elementów (np.: odkurzania, suszenia), pośpiech (np. nie odczekując wystarczająco długo aby szampon krystalizujący zdążył się w pełni skrytalizować), niechlujstwo (np. niewystarczająco częsta zmiana padów podczas bonetowania), stosowanie prespay’a jako środka do ekstrakcji, to tylko część grzechów, jakie zdarzają się „profesjonalistom”, a które mogą mieć wpływ na szybsze ponowne zabrudzenie powierzchni.
7. Subiektywna opinia klienta
To najtrudniejszy element tej pracy. Jest niezmiernie trudno polemizować z klientem, jeżeli nie można podmiotu dyskusji miarodajnie zmierzyć. Dlatego tak istotny jest profesjonalny wizerunek firmy. To nie tylko kwestia marketingu ale również wpływ na to jak nasi klienci będą odbierać jakość wykonanej usługi.